środa, 1 kwietnia 2015

Dlaczego blog?

Renesans górnośląskiej tożsamości, naszej kultury, języka , cieszy każdego, kto angażuje się w działania  mające przywrócić świetność naszej małej ojczyzny. Industriada oraz wiele imprez jej towarzyszących  powoduje wzrost zainteresowania dziedzictwem  Górnego Śląska, jego wyjątkowymi  zabytkami. Jednak oprócz świata industrialnego na Górnym Śląsku  istnieje jeszcze kilka innych światów. Jednym  z nich jest świat górnośląskich zamków i pałaców.  Dzieli je sporo, m.in. styl architektoniczny, wiek; łączy  je  na pewno jedno - zawiłe losy regionu. Celem bloga jest systematyczne przedstawianie kolejnych  zamków i pałaców; opisywanie ich historii, prezentacja archiwalnych zdjęć oraz  przedstawianie współczesnego wyglądu  poszczególnych obiektów.

Bardzo często zdarza się tak, że niszczejące w parkach budowle to zapomniane, dawne zamki i pałace, dzisiaj rozpadające się i zaniedbane (np. pałac Tiele - Wincklerów w Bytomiu-Miechowicach, czy słynny pałac na wodzie w Kopicach). Przeciętny mieszkaniec naszego regionu dostrzeże w tym tylko ruinę. To właśnie dlatego należy przypomnieć o tym, czym były jeszcze niedawno te fragmenty wież, murów etc. Górny Śląsk to nie tylko kraina szybów kopalnianych, ale także wielu pałaców -  symboli potęgi wielu górnośląskich rodów.

Pałace i zamki  kojarzą się z monarchami, książętami, czy najwyższą arystokracją. Jest to jak najbardziej właściwe skojarzenie, które odnosi się również do Górnego Śląska. Żyło tutaj wiele rodzin szlacheckich, które rozwinęły ten  region, jak żaden  inny w Europie. To dzięki zabiegom tych  ludzi  Górny Śląsk stał się jednym z najważniejszych regionów przemysłowych starego kontynentu.
 Dzisiaj zostały  nam  piękne pocztówki, zdjęcia oraz pozostałości po tym co dodawało piękna przemysłowemu, europejskiemu  regionowi. O tym właśnie będzie blog…

Pamiętasz tam, na wzgórzu, zamek ów?
Łkał nocą róg, jak gdyby wołał ciebie,
 I sarna szła na łów,
 I szumiał las i srebrniał sierp na niebie
 - Tak cicho…

J. v.Eichendorff „Heimat“

źródło: archiwalia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz