poniedziałek, 6 kwietnia 2015

Zamek w Chudowie

Zamek w Chudowie to jeden z bardziej znanych zamków Górnego Śląska, chętnie odwiedzany przez mieszkańców okolicznych miast, miłośników rekonstrukcji historycznych oraz… motocyklistów, którzy w tym miejscu prowadzą regularne zloty. Uroku dodaje mu legenda mówiąca o powiązaniach z Templariuszami.

Renesansowy zamek został wzniesiony przez Jana Saszowskiego (vel Gierałtowskiego) z Gierałtowic, w miejscu średniowiecznych zabudowań (prawdopodobnie warowni) w latach 30-tych XVI wieku. Do 1632 roku znajdował się w rękach Gierałtowskich. Najlepszy okres w historii zamku to XVII wiek. Budowla była w rękach rodziny Foglarów, według źródeł w tym czasie obiekt należał do jednych z najwspanialszych na Górnym Śląsku. Odbywały się tam liczne bale i przyjęcia.  Od 1768 roku zamek zmieniał właścicieli, jego świetność zaczęła zanikać

Od 1837 roku właścicielem zamku był Aleksander von Bally, przebudował zamek, zmienił jego renesansowy wygląd. Przywracając mu średniowieczny charakter, zgodnie z obowiązującą, modą. W  tym czasie obok zamku zbudowano bardzo duży budynek gospodarczy, w którym znalazł się m.in. browar. W 1875 roku wybuchł pożar, który zniszczył zamek. Obiekt został rozebrany i przekształcony w romantyczną ruinę, co było wówczas bardzo popularne. Ruina powoli niszczała.

W 1995 roku powstała fundacja „Zamek Chudów”, która podjęła się dzieła rekonstrukcji obiektu oraz przypomnienia o jego kulturalnym znaczeniu.  Od 1999 roku fundacja zaczęła prowadzić prace badawcze na terenie zamku. Do 2004 roku odbudowano zamkową wieżę, w której obecnie mieści się muzeum.  Od 1996 roku ośrodek pełni również funkcję kulturalno- oświatową, organizowane są inscenizacje historyczne, zloty, koncerty, projekcje filmowe, występy kabaretowe oraz najważniejsza impreza „Jarmark Średniowieczny”.

Więcej o historii zamku:  D. Adamska, R. Heś, R. Szołtysek, Dzieje zamku w Chudowie

Lokalizacja zamku:  https://www.google.pl/maps/place/50°13'25.2"N+18°46'19.9"E/@50.223655,18.772183,17z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x0:0x0?hl=pl
Źródło: R. Kurpiunn, Entrissenes Land Bilder aus Oberschlesien Gleiwitz 1922

Źródło: zbiory prywatne
Źródło: Muzeum Zamku w Chudowie

Źródło; malanowicz.eu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz