niedziela, 19 kwietnia 2015

Pałac Ballestremów w Pławniowicach

Obecny pałac wzniesiono w latach 1882-1885 (zastąpił pałac z 1737 roku); zaprojektował go Konstanty Heidenreich z Kopic. Budowę zlecił hrabia Franciszek II Ballestrem, koszt budowy wyniósł 386.000 ówczesnych marek.
Obok pałacu, w 1881 r. wzniesiono tzw. „Kavalier Haus” (Dom Kawalera) przeznaczony dla  starszego syna hrabiego. Później Dom Kawalera pełnił funkcję luksusowego apartamentu dla gości. W 1885 roku założono park, posadzono kilkaset gatunków roślin m.in. drzewa egzotyczne: miłorząb japoński, cypryśnik błotny, choinę kanadyjska i kilka gatunków magnolii. W skrzydle południowo-zachodnim zbudowano kaplicę Niepokalanego Poczęcia NMP, która została konsekrowana 15 października 1885 r. i  służyła  jako kościół parafialny.

Ballestremowie rezydowali w pałacu do początku 1945 roku. W styczniu 1945 r. hrabia Mikołaj Ballestrem musiał uciekać z Pławniowic. Zbliżała się Armia Czerwona. Podobnie, jak wielu Ślązaków schronił się w Dreźnie. Zginął w gruzach miasta, 13 lutego 1945 r. na skutek amerykańskich nalotów dywanowych.

 Po stacjonującej armii sowieckiej pozostały zdewastowane meble i wnętrza pałacu, skradziono cenne wyposażenie m.in. kolekcje porcelany, sreber i naczyń. Obiekt na szczęście przekazano  do dyspozycji władz kościelnych. Ustanowiona została samodzielna parafia z własnym kościołem parafialnym i plebanią, większą część pałacu otrzymały przesiedlone ze Lwowa Siostry Benedyktynki od Nieustającej Adoracji Najświętszego Sakramentu, które przebywały tu do 1976 roku. Oprócz klasztoru i parafii w pałacu mieściły się biura administracji Państwowego Gospodarstwa Rolnego.

W miarę upływu lat pałac pozbawiony opieki konserwatorskiej niszczał przez zaniedbanie. Od 1989 r. zarządcą pałacu jest  dyrektor Ośrodka Edukacyjno – Formacyjnego Diecezji Gliwickiej, ksiądz dr Krystian Worbs; dzięki jego staraniom doprowadzono do remontu, który zakończyl się w 1993 r.


W 2007 r. Zespół pałacowo-parkowy w Pławniowicach otrzymał nagrodę w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany". 


źródło:materiały prywatne


Dom Kawalera
źródło:materiały prywatne

Pomnik Giovanniego Babtisty Angelo von Ballestrem di Castellengo
źródło:materiały prywatne

źródło:materiały prywatne


źródło:materiały prywatne

Pamiątkowa tablica na murze przy parku pałacowym
źródło:materiały prywatne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz