niedziela, 2 sierpnia 2015

Pałac w Pszczynie

Początki pałacu w Pszczynie sięgają I połowy XV wieku. Istniejący w tamtym czasie zamek obronny z sukcesem oparł się najazdowi husytów. Była to gotycka budowla składająca się z dwóch budynków z wieżami, murów obronnych, wału ziemnego i fosy.

W roku 1548 właścicielem ziemi pszczyńskiej zostaje biskup wrocławski Baltazar Promnitz. W okresie panowania Promnitzów zamek zostaje przekształcony w renesansowy pałac. Z  okresu renesansowego zachowała się Brama Wybrańców, zbudowana przez Consilio Miliusa w 1687 roku. Natomiast w 1737 roku dochodzi do rozbudowy w stylu barokowym.

Wraz z kolejną zmiana właściciela dokonano kolejnej rozbudowy. Książęta Anhalt-Köthen-Pless, postanowili zmienić zwierzyniec w park. Po wygaśnięciu książęcej linii Anhaltów Köthen-Pless, dobra pszczyńskie przejął Hans Heinrich X, hrabia von Hochberg. W 1850 roku otrzymał tytuł księcia von Pless.

Swój obecny wygląd pałac zawdzięcza księciu Hansowi Heinrichowi XI (1833-1907). W tym czasie Pszczyna odwiedzana była przez władców pruskich oraz gości z całej Europy. W latach 1870-1876 dokonano ostatniej, znaczącej przebudowy pałacu. Projekt opracował francuski architekt Aleksander Hipolit Destailleur.

W czasie I wojny światowej pałac pszczyński pełnił ważną rolę - cesarskej Głównej Kwatery oraz siedziby sztabu wojsk niemieckich.  Po plebiscycie Pszczyna została włączona do II RP. Po wkroczeniu Armii Czerwonej  na Górny Śląsk w pałacu zorganizowano szpital. Dzięki temu budowla ocalała.

Od 9 maja 1946 r. można było zwiedzać pałac, w którym zachowała się około 80% oryginalnego wyposażenia wnętrz z przełomu XIX/XX wieku.


Do dziś w Monachium mieszka Bolko, szósty książę von Pless, hrabia von Hochberg.

Zdjęcie z przełomu XIX i XX wieku
źródło: fotopolska.eu

Pocztówka z końca XIXwieku
źródło: archiwalia

Widok współczesny
źródło: materiały własne
Widok współczesny
źródło: materiały własne
Widok współczesny
źródło: materiały własne
Widok współczesny
źródło: materiały własne


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz